Od czego zacząć remont mieszkania? Jak przemyśleć wszystko, biorąc pod uwagę wszystkie istotne szczegóły? Jak prawidłowo zaplanować budżet? Magda Knappe, architekt wnętrz, odpowiada na te i inne pytania związane z planowaniem remontu mieszkania.
Dla jednych remont to świetna okazja do twórczego urzeczywistnienia się, dla innych ogromny ból głowy. W obu przypadkach pojawia się wiele pytań, które należy rozwiązać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Omówmy niektóre z nich
Kto określi wygląd nowego wnętrza?
Zastanów się, czy chcesz samodzielnie zmienić upragnione wnętrze, czy też powierzyć to zadanie profesjonaliście? Samodzielne “zaprojektowanie” pomoże na pewne oszczędności, ale jest bardzo mało prawdopodobne, aby uzyskać zadowalającą jakość. Nie robiąc tego na co dzień, nie zdajesz sobie sprawy jak złożony to jest proces. Ile setek decyzji musisz podjąć, a każda decyzja ma swoje mniejsze lub większe konsekwencje. Będziesz musiał stawić czoła wielu trudnościom. Na przykład błąd pomiaru może spowodować, że kuchnia wykonana na zamówienie nie będzie pasować do zamierzonej przestrzeni. Wybrane płytki czy kolor ścian nie będzie pasował do reszty elementów. Spowoduje to dodatkowe koszty, a początkowe oszczędności okażą się jedynie iluzją.
W przypadku pracy z profesjonalistami nie musisz tracić czasu na pomiary, tworzenie szkiców i rysunków dla wykonawców. Projektant wnętrz uzgodni z Tobą wszystkie niezbędne kwestie i przedstawi ci wizualizację przyszłego wnętrza. Najtrudniejsze jest znalezienie naprawdę kompetentnego profesjonalisty. Konieczne jest, aby opracowany projekt spełniał wszystkie twoje wymagania, był wygodny i uwzględniał specyfikę stylu życia mieszkańców. W przeciwnym razie ryzykujesz uzyskanie przestrzeni życiowej, w której mieszkanie może okazać się niewygodne.
Wybór projektanta
Przyjrzyjmy się bliżej, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kompetentnego specjalisty. Zdecyduj się na pożądany styl przyszłego wnętrza. Lepiej jest zwrócić się do wyspecjalizowanego projektanta, który opracuje wnętrza w wybranym przez Ciebie stylu. Taki specjalista będzie w stanie poprawnie zrozumieć Twoje preferencje i wdrożyć wybrany styl.
Zapoznaj się z portfolio.
Poważne studia i prywatni projektanci wnętrz mają dość obszerne portfolia umieszczone na ich stronach internetowych i profilach firmowych. Istnieje wiele wyspecjalizowanych witryn, na których projektanci publikują swoje prace. Odwiedź je i dokładnie przestudiuj publikowane tam realizacje, wybierz kilku projektantów i spróbuj znaleźć opinie byłych klientów. Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję. Wybierając projektanta musisz mieć na uwadze czy odpowiada Ci styl jego projektów. Jeśli chcesz uniknąć późniejszych problemów patrz na przeglądane projekty pod kątem swoich preferencji. Jeśli byłbyś gotów wybrać któryś z nich dla siebie to dobry znak. Im więcej projektów lub elementów projektów danego wykonawcy Ci się podoba tym większa szansa, że dojdziecie do porozumienia w sprawie Twojego wnętrza.
Jak przygotować się do rozmowy z architektem wnętrz?
Wybór ekipy budowlanej
Współpracujący ze studiem zespół wykonawców z czasem dostosowuje się do projektanta, zna wiele niuansów danego stylu i już ma doświadczenie w wielu podobnych projektach. Załoga, którą sam zatrudniasz, prawdopodobnie będzie tańsza. Ale bądź przygotowany, że będziesz musiał stale uczestniczyć w tym procesie: wyjaśniać wykonawcom, jak i co robić, regularnie monitorować wydajność pracy i dbać o zamówienia.
Tymczasowe zakwaterowanie i przechowywanie
Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, gdzie będziesz mieszkać podczas remontu. Zadbaj o wynajęcie mieszkania w pobliżu, jeśli chcesz mieć możliwość regularnego odwiedzania inwestycji i monitorowania całego procesu. Nie zapomnij o rzeczach, które trzeba bezpiecznie zapakować i przewieźć do magazynu.
Przygotowanie sąsiadów
Z wyprzedzeniem ostrzeż sąsiadów o zbliżającym się remoncie. Poinformuj ich, w jakie dni i godziny będą odbywały się hałaśliwe prace. Nie zapomnij podać swoich danych kontaktowych, aby w przypadku jakichkolwiek roszczeń mieszkańcy domu mogli się z Tobą natychmiast skontaktować.
Po więcej porad i ciekawych artykułów zapraszamy na blog wnętrzarski projektantki wnętrz.