Czym różni się radca prawny od adwokata?

0
995
Czym różni się radca prawny od adwokata

Osoby szukające pomocy prawnej, które nie posiadają żadnej wiedzy prawniczej, często mają problem z wybraniem prawnika, do którego powinny się udać ze swoim problemem. Sędzia, notariusz czy prokurator – każdy z nich zajmuje się przecież innymi sprawami. Największą trudność sprawia określenie różnic pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami.

Aplikacja adwokacka i aplikacja radcowska

Zawody radcy prawnego i adwokata są na pozór łudząco do siebie podobne. Obie te profesje wymagają przecież ukończenia studiów prawniczych i trzyletniej aplikacji zgodnej z wybranym kierunkiem.

Zarówno aplikacja radcowska, jak i aplikacja adwokacka kończą się egzaminem zawodowym. Pozytywny wynik egzaminu oznacza, że kandydat zostanie wpisany na listę adwokatów bądź radców prawnych i od tego momentu może świadczyć usługi w zakresie jeden z tych profesji.

Zakres uprawnień radcy prawnego i adwokata

Wielu z nas udaje się do adwokata w sprawach, które będą wymagały reprezentowania naszej strony w sądzie. I bardzo słusznie. Istotą zawodu adwokata jest bowiem obrona praw swojego klienta na sądowej wokandzie.

Tymczasem radca jest osobą, której uprawnienia i zakres oferowanych usług jest znacznie szerszy. Radca udziela porad prawnych, sporządza pisma procesowe w imieniu swojego klienta, wydaje opinie do umów czy wyroków sądów, a także opracowuje akty prawne. Podobnie jak adwokat, radca prawny może w ten sam sposób reprezentować stronę swojego klienta w sądzie lub przed organem administracji publicznej.

Radca prawny a adwokat

Zarówno radca prawny, jak i adwokat to przedstawiciele zawodów prawniczych. Istotą ich profesji jest świadczenie pomocy prawnej i obrona praw swoich klientów. Radca i adwokat nazywani są mecenasami, ale jest to wyłącznie tytuł grzecznościowy.

Oba te tytuły upoważniają do reprezentowania osób fizycznych, osób prawnych i przedsiębiorstw przed wszystkimi sądami. Zarówno radca, jak i adwokat mogą zajmować się sprawami związanymi z prawem karnym, cywilnym, podatkowym i wieloma innymi.

Jedyną znaczącą różnicą dzielącą obie te profesje jest możliwość zatrudnienia radców prawnych na umowę o pracę. Niemniej jednak radca, który świadczy swoje usługi w ramach zatrudnienia na umowę o prace, nie może brać udziału w sprawach karnych i karnoskarbowych jako obrońca.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here