Wśród nas jest wielu bałaganiarzy, którzy nie spieszą się zbytnio do domowych porządków. Często wynika to z lenistwa, jednak zdarza się też tak, że nie wiemy jak się zabrać za gruntowne porządki, ponieważ skala bałaganu nas przytłacza. Jak skutecznie sprzątać nasze wnętrza i się przy tym nie zniechęcać? Autorka „Magii sprzątania” Marie Kondo dzieli się przydatnymi sposobami na efektywne porządkowanie.
Przeczytaj też: http://niepolka.pl/jak-posprzatac-dom-lub-mieszkanie-sposoby-na-skuteczne-sprzatanie/
Skuteczna selekcja rzeczy
Jeśli mamy mocno zabałaganione mieszkanie, ciężko nam się zabrać za porządki. Jeśli jednak wstaniemy rano i stwierdzimy, że nadszedł w końcu czas na sprzątnięcie swojego domu, musimy podejść do tematu z głową, aby nasze porządkowanie było skuteczne i nas szybko nie zniechęciło do działania. Marie Kondo w swojej książce wskazała problem ludzi, którzy zmagają się na co dzień z nadmiernym zbieractwem niepotrzebnych rzeczy. Według niej przestrzeń do życia powinna być pozytywna, dlatego warto się pozbyć zbędnych przedmiotów ze swojego domu. Jak zrobić skuteczną selekcję naszych domowych rzeczy? Kondo radzi, aby przy oględzinach danego przedmiotu odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy to mi daje radość? Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, zostawiamy rzecz w naszym domu. W ten sposób będziemy się otaczać w swoim mieszkaniu jedynie pozytywną energią.
Kolejność porządkowania
Istotna jest również kolejność porządków. Autorka „Magii sprzątania” radzi, aby sprzątać domową przestrzeń według określonych kategorii. Marie Kondo twierdzi, żeby porządkowanie zawsze było rozpoczynane od selekcji ubrań. Tutaj dokładnie weryfikujemy, którą odzież nosimy, a która od lat zalega nam w szafie. Być może któraś rzeczy jest za mała, a może za duża? Warto przymierzyć ubrania, których nie jesteśmy pewni. Pozwoli nam to szybciej podjąć decyzję o losie danej rzeczy. Po sprzątaniu naszej garderoby możemy się zająć porządkami w naszej domowej biblioteczce. Należy przejrzeć tytuły książek i ocenić, które z nich nas już nie interesują. Niechciane książkowe publikacje możemy oddać do biblioteki publicznej lub antykwariatu. Następnie powinniśmy zrobić gruntowne porządki w naszych dokumentach. Tutaj warto zachować cierpliwość i ułożyć wszystkie papiery według kategorii i dat. Ostatnie na liście jest porządkowanie drobnostek i rzeczy sentymentalnych. Dla wielu jest to najtrudniejszy etap sprzątania, ponieważ wiąże się z dużymi emocjami, które często przysłaniają nasz zdrowy rozsądek.
Zobacz także: http://dlakobiet24.pl/wszystko-o-wlasciwosciach-bialej-herbaty/