Zespół norm znanych pod nazwą ISO 50001 dotyczy zarządzania energią. Jest to system opracowany w celu zapewnienia najwyższej jakości świadczonych usług i tworzonych wyrobów. Jego zastosowanie gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo funkcjonowania Twojej firmy oraz jej pełną zgodność z międzynarodowymi wymogami. Zyski z wdrożenia ISO 50001 są oczywiste – Twoja firma stanie się bardziej konkurencyjna na rynku krajowym jak i zagranicznym, z łatwością pozyskasz nowych kontrahentów oraz podniesiesz zyski. Poniżej przedstawiamy proces wdrażania ISO 50001 oraz składające się na niego etapy.
Rola ISO 50001 w Twoim przedsiębiorstwie
System ISO 50001 został ustalony zgodnie z międzynarodowymi standardami. Obecnie uważany jest za główny wyznacznik jakości w przypadku firm zarządzających energią. Jej efektywne i bezpieczne wykorzystanie jest korzystne nie tylko dla samej firmy, ale także odbiorców jej wyrobów i usług oraz samego środowiska. Norma ta została opracowana przez ekspertów pochodzących z kilkudziesięciu państw, specjalizujących się w zarządzaniu energią. Wdrożenie normy ISO 50001 pozwala także na obniżenie kosztów związanych z realizacja poszczególnych procesów.
W wielu przypadkach dysponowanie ISO 50001 jest kluczowym argumentem w trakcie pozyskiwania odbiorców i kontrahentów. Twoje przedsiębiorstwo stanie się bardziej konkurencyjne, uzyskując dostęp do nowych przetargów, do tej pory niedostępnych.
Etapy i zadania związane z wdrożeniem ISO 50001
Pierwszą kluczową sprawą jest identyfikacja sposobu zarządzania energią oraz ustalenie potencjalnego ryzyka i sytuacji problemowych. Poszukuje się możliwości lepszego zaprojektowania realizacji procesów, w których wykorzystuje się energię. Dokonuje się także pomiaru zużycia energii na każdym etapie wytwórczym, poszukując możliwości poprawy ich efektywności. W rezultacie proponowane rozwiązania pozwalają na zredukowanie ilości pobieranej energii, a także na obniżenie niekorzystnych tego skutków – takich jak emisja niepożądanych zanieczyszczeń (np. dwutlenku węgla).
W trakcie wdrażania ISO 50001 istotnym etapem jest przeprowadzenie audytów. Pierwszy audyt następuje na początku całego procesu, a jego zadaniem jest zdiagnozowanie potrzeb oraz aktualnego stanu organizacji wszelkich procesów. W celu przeprowadzenia audytów wewnętrznych korzysta się z pomocy firm zewnętrznych (polecamy zwłaszcza certyfikat ISO 50001 – gcsquality.pl), a także wyszkolonych w tym celu pracowników własnych. Ostatnim etapem wdrażania jest przeprowadzenie audytu weryfikującego, kończącego się (w przypadku pozytywnej oceny) przyznaniem certyfikatu ISO 50001.
Jak odnaleźć zaufaną firmę wdrożeniową
W trakcie przeglądania oferty odstępnych firm wdrożeniowych warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw, będących najważniejszymi wyznacznikami. Ilość obsługiwanych kontrahentów to najlepszy drogowskaz, pozwalający odnaleźć firmę na poziomie. Sposób organizacji i realizacji wszystkich działań również ma znaczenie. Szczególnie warto zwrócić uwagę, czy audyt zerowy (wstępny) jest przeprowadzany za opłatą oraz czy istnieje możliwość darmowego przygotowania wyceny wstępnej całego wdrożenia. Wielu ekspertów wdrożeniowych działa pod tym względem bardzo sprawnie – w krótkim czasie przygotowuje szczegółowy plan realizacji wszystkich zadań, niezależnie od rodzaju i profilu przedsiębiorstwa, które obsługują.