Kolor antracytowy jest szczególnym odcieniem szarości, który stał się bardzo popularny w ciągu ostatnich lat. Jest barwą ciemną, stonowaną, pełną powagi, a jednocześnie niezwykle uniwersalną. Właśnie dlatego można go stosować w wielu aranżacjach i jako kolor wielu elementów wystroju.
Antracytowe dodatki
Kolor antracytowy to głęboki odcień szarości, który wyraźnie zbliża się do grafitowego. Jest kolorem siły i stabilności, symbolizuje powagę i dostojeństwo. U większości osób budzi skojarzenia ze spokojem, ugruntowanymi wartościami i wiedzą. Dzięki takim swoim cechom doskonale wpisuje się w wiele wnętrz, zarówno prywatnych, firmowych, jak i publicznych.
Antracytowe dodatki opanowały przestrzeń kilka lat temu. Mogliśmy zobaczyć je niemal wszędzie – modne stały się antracytowe detale, takie jak uchwyty przy szafkach, ale też większe powierzchnie, jak fronty mebli, podłogi, ściany czy… ramy okienne, drzwi i dachy.
Dziś również moda na antracyt nie minęła, a nawet można powiedzieć, że ciągle przybiera na sile. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę, jak wspaniałe skojarzenia budzi ta barwa oraz jak uniwersalnie się prezentuje. Niezależnie od tego, czy dodamy do niej naturalną barwę miodowego drzewa, białe elementy wystroju czy też neonowe kolory współczesności, zawsze będzie wyglądać elegancko.
Antracytowe płytki
Płytki ceramiczne stanowią jeden z częstych elementów wystroju w naszych domach. Pozwalają na zabezpieczenie posadzki i ścian przed działaniem wody, środków chemicznych, zabrudzeń czy też przed zwykłym ścieraniem. Pod względem swojej wytrzymałości mechanicznej (w tym na zarysowania i odpryski) są w czołówce i często są chętniej wybierane niż panele podłogowe.
Nic więc dziwnego, że również wśród płytek ceramicznych możemy znaleźć liczne przykłady płytek w kolorze antracytowym. Ich cechy fizyczne i możliwość szerokiego zastosowania sprawiają, że są popularne praktycznie we wszystkich wnętrzach. Co więcej, doskonale wpisują się we współczesne, minimalistyczne trendy, w których stylizacje są proste, monokolorystyczne i bardzo uniwersalne.
Antracytowe płytki w kuchni i łazience
Po płytki antracytowe warto sięgnąć między innymi w tych pomieszczeniach, w których najczęściej decydujemy się na wykorzystanie kafli, czyli w łazience i kuchni. Ten kolor przede wszystkim warto umieścić na podłodze – nawet jeśli znajdą się na niej jakieś zabrudzenia, o które nietrudno w kuchni, nie będą aż tak widoczne jak na płytkach w innych kolorach.
Jednocześnie warto podkreślić, że antracytowe kafelki dobrze sprawdzą się na ścianie. Mogą pięknie uzupełnić białe szafki kuchenne albo łazienkowe. W tej ostatniej przestrzeni warto postawić na antracytową, błyszczą glazurę, która będzie nie tylko kontrastować z bielą ceramiki i szafek, ale też zachwycająco rozproszy i dobije światło. Dzięki temu mimo ciemnych ścian łazienka nie będzie ponura, a blask odbity od kafelków pozwoli idealnie podkreślić takie dodatki jak choćby lustro czy chromowane detale.