Badanie mikrobioty jelitowej – klucz do zdrowia układu pokarmowego

0
94
Badanie mikrobioty jelitowej

Badanie mikrobioty jelitowej (określane również jako badanie mikroflory bakteryjnej) staje się coraz bardziej popularnym badaniem ze względu na większą świadomość społeczeństwa o znaczeniu mikrobioty jelitowej dla zdrowia oraz konsekwencji jej zaburzeń. Mikrobiota jelitowa to zespół mikroorganizmów znajdujących się w jelicie grubym człowieka. Odgrywa kluczową rolę w procesach trawienia, syntezie witamin oraz ochronie przed patogenami. M.in. konsekwencją zaburzenia jej równowagi może być grzybica układu pokarmowego.

Dlaczego badanie bakterii w organizmie jest ważne?

Badanie bakterii w organizmie jest badaniem z kału i pozwala na ocenę stanu mikrobioty jelitowej. Badanie mikrobioty jelitowej (w zależności od deklarowanego zakresu badania) może zawierać ocenę:

  • bakterii prozdrowotnych: ochronnych, immunomodulujących, odżywiających nabłonek jelitowy, neuroaktywnych i prebiotycznych,
  • mikrobiotę potencjalnie patogenną: potencjalnie chorobotwórcze bakterie i grzyby drożdżopodobne m.in. z rodzaju Candida czy pleśniowe.

Zaburzenia mikrobioty jelitowej i nadmiar mikrobioty potencjalnie szkodliwej może być przyczyną problemów ze strony układu pokarmowego oraz powodować biegunki, nadmierne wzdęcia i gazy.

To dzięki badaniu mikrobioty jelitowej możemy sprawdzić w jakim stanie są nasze jelita oraz dowiedzieć się jak należy je wesprzeć być uzyskać jak największą poprawę. Badanie to zawiera dokładnie rozplanowaną i szczegółowo opisaną terapię probiotyczną, opracowaną na podstawie wyniku oraz zgłoszonych dolegliwości i chorób.

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje: https://instytut-mikroekologii.pl/produkt/mikrobiota-jelit-pro

Grzybica układu pokarmowego – cichy wróg

Na skutek dysbiozy jelitowej może rozwinąć się grzybica układu pokarmowego, która jest stanem nadmiernego rozrostu grzybów, takich jak Candida. Często spotykane objawy grzybicy to bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a także zmęczenie i problemy skórne.

Czynniki sprzyjające rozwojowi grzybicy to m.in. antybiotykoterapia, dieta bogata w cukry, stres oraz osłabiony układ odpornościowy. Można ją zdiagnozować za pomocą badania mikrobioty jelitowej, co umożliwia zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Zalecane jest też przyjmowanie indywidualnie dopasowanych probiotyków i zmiana diety.

Podsumowanie

Badanie miktobioty jelitowej (zwanej też jako badanie mikroflory bakteryjnej) jest kluczowym narzędziem w diagnostyce zdrowia układu pokarmowego. Pozwala ono na ocenę stanu mikrobioty jelitowej, identyfikację ewentualnych patogenów oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest bardzo ważne badanie w kierunku grzybicy, bo umożliwia wykrycie i eliminację nadmiernego rozrostu grzybów.

Chcesz wykonać badanie mikrobioty jelitowej?

Znajdujący się w Poznaniu Instytut Mikroekologii zawiera szeroki wachlarz usług medycznych, w tym umożliwia wykonanie badania mikrobioty jelitowej, wysyłkowo lub stacjonarnie. W celu uzyskania więcej informacji skontaktuj się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35 lub odwiedź stronę: https://instytut-mikroekologii.pl/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here