Ze słowem kredyt https://finanse.net.pl/ każdy z nas spotyka się na co dzień, choćby w reklamach telewizyjnych czy internetowych. Ogromna ilość ludzi w swoim życiu miała już okazję zaciągnąć kredyt, a nawet kilka. Większość jednak ma ograniczone pojęcie na temat tego, czym właściwie on jest, skąd się wywodzi, na jakiej zasadzie działa i na jakie rodzaje się dzieli.
Historia kredytu
Wierzyć lub ufać – takie jest znaczenie łacińskiego słowa credere, od którego wziął się kredyt. Zapożyczanie się wyprzedza nawet pieniądze, bowiem zdarzało się jeszcze w czasach barteru. Wraz z rozwojem środków pieniężnych, a co z tym idzie banków, powstał formalny system pożyczek. Aktualnie działa on na podstawie umowy między kredytobiorcą, czyli osobą która pożycza pieniądze, a kredytodawcą, czyli tym, który tego kredytu udziela. Kredytodawca, czyli najczęściej bank, zobowiązuje się do przekazania określonej kwoty kredytobiorcy, który musi w ustalonym czasie ją zwrócić. Kredyt zazwyczaj podzielony jest na kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt rat, a jego koszt powiększa się o odsetki, oprocentowanie i zależne od banku prowizje.
Rodzaje kredytów
Obecnie wykształciło się już wiele różnych rodzajów kredytów. Różnią się one określonymi cechami, na przykład sposobem zabezpieczenia kredytu w przypadku braku możliwości spłaty przez kredytobiorcę, wysokością odsetek czy warunkami, jakie trzeba spełnić aby kredyt został przyznany. Najpopularniejsze formy kredytów to kredyt konsumpcyjny, hipoteczny i konsolidacyjny. Kredyt konsumpcyjny przyznawany jest kredytobiorcy na spełnienie określonych potrzeb, na przykład zakupienie sprzętu elektronicznego. Są to zwykle kredyty z maksymalnie kilkuletnim terminem spłaty. Kredyt hipoteczny przeznacza się z reguły na zakup nieruchomości i rozkłada się on często nawet na kilkadziesiąt lat. Z kolei kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć kilka obecnie posiadanych kredytów w jeden, co zazwyczaj jest opłacalne finansowo.
Jak uzyskać kredyt bankowy?
Kredyt bankowy https://finanse.net.pl/ wiąże się z licznymi formalnościami. Niektóre są indywidualne dla różnych banków, jednak większość z nich jest uniwersalna. Cały proces zaczyna się od złożenia do wybranego banku wniosku kredytowego, co obecnie często można zrobić przez internet. Akceptacja bądź odrzucenie wniosku zależy w dużej mierze od oceny wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, a więc od tego, czy bank uzna, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Dodatkowo sprawdzana jest historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy, a więc to, czy i ile kredytów posiadał w przeszłości, a także czy spłacał je w terminie.
Kredyty od lat nieprzerwanie przybierają na popularności, zwłaszcza dlatego, że dla wielu są jedyną możliwością zakupu nieruchomości czy drogiego, wymarzonego sprzętu elektronicznego. Kluczowe jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie wiedzy na ten temat i podejmowanie wszelkich decyzji z rozwagą.