Co to jest system ERP i do czego służy?

0
928
Co to jest system ERP i do czego służy

Każdy, kto chce w przyszłości założyć firmę, nieraz zetknął się z pojęciem systemu klasy ERP. Nic dziwnego. Zagadnienie to jest bowiem ściśle związane z zarządzaniem całego przedsiębiorstwa. Kiedy ten system został stworzony i dlaczego powinien być wdrożony? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym artykule.

Kiedy zaprogramowano system ERP?

Jednak zanim przejdziemy do najważniejszych informacji, najpierw przedstawimy ogólny rys historyczny. Musimy cofnąć się zatem do lat 60. XX wieku. Wtedy nastąpił bowiem znaczny rozwój informatyki, a szczególnie baz danych.

W celu planowania zapotrzebowania materiałowego powołano do życia system informatyczny o nazwie MRP. Później go rozbudowano, aby dotyczył także zasobów produkcyjnych. Dodano więc elementy sprzedażowe itp.

Dopiero na początku lat 90. MRP II zastąpiono określeniem ERP. Nowsze rozwiązanie oparto o inteligentne moduły, których zadaniem było zintegrowanie wszystkich dziedzin działalności danej firmy. Dzięki temu podejmowanie decyzji w samym w zakresie zarządzania okazało się łatwiejsze.

Podstawowe cele systemu ERP

ERP to skrót pochodzący z języka angielskiego, a konkretniej od wyrażenia: Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa). Chodzi oczywiście o strategię sterowania i sprawnego zarządzania procesem produkcyjnym w taki sposób, aby maksymalne zwiększyć rentowność i kondycję biznesu.

Złożony system ERP bez problemu odpowiada za wszystkie zasoby w firmie. Efektywnie wspiera wszelkie działania w dosłownie każdym obszarze: od księgowości po pełną kontrolę stanów magazynowych i monitorowanie jakości wytwarzanych towarów. Dlatego tak chętnie jest stosowany.

Co wlicza się do zasobów przedsiębiorstwa?

Zasobami nazywa się wszystkie materialne i niematerialne elementy, jakimi dysponuje konkretna firma, i które wpływają na jej dynamiczny rozwój. Nie tylko mowa o pracownikach oraz nieruchomościach, urządzeniach i maszynach. Ale także o środkach finansowych, niezbędnych na każdym etapie rozwoju firmy.

Istotne są również zasoby wiedzy oraz infrastrukturalne. Te pierwsze obejmują patenty, oficjalne licencje, oryginalne receptury itd. Natomiast drugie dotyczą np. specjalistycznego oprogramowania księgowego i innych komponentów w zależności od obszaru przedsiębiorstwa.

Bardzo dobrze, że wdrożono taki system ERP. Gdyby nie on, trudno by było osiągnąć sukces, czyli zdobyć i utrzymać stabilną pozycję na rynku!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here