Czym są elektrody do elektrostymulatora i jak je używać?

0
1325

Elektrostymulacja to jedna z metod leczenia. Można ją stosować w ramach terapii lub rehabilitacji. Wykorzystywana jest m.in. w niwelowaniu ostrego i przewlekłego bólu. Ceniona jest za swoje bezinwazyjne i niefarmakologiczne działanie – pozwala na odstawienie niektórych leków, które nie zawsze działają, a jednocześnie obciążają organy wewnętrzne i powodują otępienie. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu (elektrostymulatorowi), impulsy elektryczne docierają do nerwów lub mięśni. Impulsy dawkowane są zgodnie z zaleceniami, posiadając określone częstotliwości, amplitudę oraz czas trwania. Aby impuls został przekazany z urządzenia na ciało pacjenta, potrzebne są najdrobniejsze elementy systemu – przybierające postać elektrod do elektrostymulatora. Zazwyczaj są one samoprzylepne, ponieważ ułatwia to aplikację w odpowiednim miejscu i uniemożliwia przesuwanie się na skórze. Choć produkt ten wydaje się bardzo prostym i banalnym drobiazgiem, jest nowoczesnym i skomplikowanym miniurządzeniem. Aby odpowiednio przewodzić prąd, elektroda wyposażona jest w warstwę specjalnego żelu, a wykorzystany w produkcji materiał dba o równomierne rozłożenie impulsów elektrycznych.

Jak prawidłowo używać elektrody samoprzylepne?

Nie każdy wie, że metoda elektrostymulacji jest dostępna dla każdego. Nawet w celu zaspokojenia potrzeb domowych można zakupić specjalne urządzenie oraz kompatybilne elektrody do elektrostymulatora. Jednym z takich sprzętów jest stymulator Meriden Axone, którego kompaktowość łączy się z ekonomiczną ceną. Wykorzystuje on metodę przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS). Ta metoda jest potwierdzona klinicznie jako sposób łagodzenia dolegliwości bólowych. Można ją również stosować w celu rozluźnienia mięśni.

Elektrody do elektrostymulatora mogą być używane wielokrotnie, o ile nadal przylegają do skóry – jednak tylko przez jedną osobę. Dzieje się tak ze względów higienicznych – na elektrodzie mogą pozostawać mikroorganizmy chorobotwórcze, które czasem powodują schorzenia u jednej osoby, mimo że nie wywołują ich u innej. Aby zapewnić najlepszą przyczepność, skóra poddawana zabiegowi powinna być czysta. Czasami wystarczy dokładnie umycie miejsca aplikacji wodą z mydłem, a niekiedy może okazać się konieczne przemycie go substancją odkażającą. Zanim nastąpi przeklejenie elektrod do elektrostymulatora, skórę należy całkowicie osuszyć. Po nalepieniu ich w pożądane miejsca, podłącza się przewody do przeznaczonych do tego punktów na elektrodach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here