Potrzebujesz szybkiej gotówki? Oto 3 zalety kredytu konsumenckiego

0
1366
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Oto 3 zalety kredytu konsumenckiego

Kredyt konsumencki to pojęcie zdefiniowane w Ustawie o kredycie konsumenckim z roku 2011. Jest to umowa, której wartość nie może przekraczać 255 550 złotych lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Udzielana jest na cele, które nie mają związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kredyt konsumencki skierowany jest więc do osób fizycznych. Ma on całkiem sporo zalet.

Wysoka kwota wsparcia finansowego

Podstawową zaletą kredytu konsumenckiego jest jego wysokość. Na mocy obowiązującej ustawy uzyskać można w ramach kredytu tego rodzaju ponad 250 tysięcy złotych (przykładowy kredyt konsumencki: nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty.

. To kwota, która pozwala na kupno dobrej klasy samochodu czy niewielkiego mieszkania. Co ciekawe, wcześniej kredyt konsumencki mógł opiewać na jedynie 80 tysięcy złotych, co w wielu przypadkach było po prostu kwotą zbyt niską.

Cel pożyczki nie ma znaczenia

Kolejnym atutem kredytu konsumenckiego jest fakt, że dla banku nie ma znaczenia na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Trzeba jedynie pamiętać, że ten rodzaj kredytu dotyczy jedynie osób fizycznych. Nie mogą się o niego więc ubiegać przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.

Uzyskane w ramach kredytu konsumenckiego pieniądze przeznaczyć można w zasadzie na dowolny cel – zakup mieszkania, nowy samochód, wakacje, remont domu itd. Bank nie potrzebuje żadnych dokumentów dokumentujących wydatki.

Możliwość rozłożenia spłaty zadłużenia w czasie

Dla wielu osób niewątpliwą zaletą kredytu konsumenckiego jest możliwość rozłożenia zadłużenia w czasie. Dzięki temu wysokość miesięcznej raty nie jest zbyt wysoka i nie stanowi dużego obciążenia dla domowego budżetu. Z drugiej strony taki kredyt można oczywiście spłacić wcześniej, wpłacając do banku większe kwoty niż wynosi wysokość ustalonej, miesięcznej raty. Dodatkowo osoba, które decyduje się na kredyt konsumencki, od razu zna jego całościowy, rzeczywisty koszt. Reguluje to bowiem odpowiednia ustawa.

Kredyt konsumencki – jakie jego rodzaje można wyróżnić?

W ramach kredytu konsumpcyjnego wyróżnić można dwa podstawowe typy finansowania. Są to kredyty gotówkowe dostarczane klientowi do rąk lub na rachunek bankowy i kredyty bezgotówkowe. W tym drugim przypadku pieniądze otrzymuje sprzedawca za towary kupione przez konsumenta. Można też wyróżnić tutaj kredyty spłacane jednorazowo lub spłacane w systemie ratalnym. Wysokość comiesięcznej raty jest określona w stosownej umowie, a spłata zadłużenia następuje według stosownego harmonogramu.

Ponadto istnieje też podział z uwagi na obowiązujące zabezpieczenia. W sytuacji, gdy są one opcjonalne (dobrowolne) kredyt konsumencki nazywany jest pożyczką gotówkową. Może być to blokada środków na lokacie, weksel bądź zastaw w postaci cesji polisy ubezpieczeniowej. W Polsce kredytów konsumenckich udzielać mogą jedynie banki, firmy pożyczkowe oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here